Nádherná príroda,  panenské pláže, divoká džugla, majestátne  chrámy a sochy Budhu, moderné mrakodrapy vynikajúca kuchyňa a priateľsky  ľudia s úsmevom na tvári….Presne  také Thajsko je. Thajsko predstavuje krajinu bohatej kultúry a histórie, nekonečných možností a nezabudnuteľných zážitkov. Skĺbenie stáročných tradícii s modernou  súčasnosťou vytvára jedinečnú atmosféru, ktorú len tak vo svete nenájdete.  Aj napriek tomu, že v posledných rokoch sa stáva  Thajsko jednou z najobľúbenejších  destinácii, neustále si zachováva svoj pokoj, nádhernú prírodu, čistotu a exkluzívnu atmosféru.

bangkok-16Oficiálny názov:         Thajské kráľovstvo (Prathet Thai)

Štátne zriadenie:         konštitučná monarchia

Rozloha:                    513 115 km2

Počet obyvateľov:      64 233 115 (2008)

Hlavné mesto:             Bangkok (Krung Thep)

Časové pásmo:           GMT + 7 h

Mena:                          baht (THB)

Náboženstvo:              budhistické (95%), moslimské (4%), iné (1%)

Thajské kráľovstvo, v minulosti známe pod názvom Siam , sa nachádza v srdci juhovýchodnej Ázie.images (6) Susedí so štyrmi
ázijskými  krajinami – Malajziou, Laosom, Kambodžou a Barmou.  Thajské podnebie je tropické, s vysokými teplotami a vlhkosťou vzduchu a veľkým vplyvom monzúnov. Teploty sav  počas celého roka pohybujú približne v rozmedzí 26 °C až 36 °C. Najhorúcejšími mesiacmi v roku je apríl a máj s priemernou teplotou 35°C.     Thajská príroda je veľm rozmanitá. Viac ako 15% územia patrí pod špeciálny stupeň ochranyV tropických dažďových pralesoch rastie viac ako 200 druhov stromov a v celej krajine nájdeme viac ako 27 000 druhov kvetín. Najčastejšie vyskytujúcou sa je orchidea, avšak jej zber vo voľnej prírode je zakázaný. V thajskom národnom parku Khao Sok je možné nájsť najväčš´í kver na svete, rafflesiu.

3b17d292067750f3102d67dd2f7cee42

 

 

Thajsko je jednou z mála krajín, ktorá nikdy v svojej histórii nebola kolonizovaná. Jeho názov v preklade znamená „Zem slobodných”. Aj vďaka tomu  v Thajsku nájdete viac ako 27 000 zachovalých chrámov s jedinečnou architektúrou.

 

Thajsko ponúka návštevníkom viac ako 750 ostrovov. Niektoré z týchto ostrovov sú známe po celom svete vďaka svojim krásnym plážam a prijemnej atmosfére. Ponúkajú rozmanitosť, pamiatky, fascinujúcu prírodu, nádherné pláže, morom ukrývajúce sa koralové útesy, dažďové pralesy, vysoké hory, bujnú flóru a fauna  ale taktiež pulzujúce mestá pre nočný život. Každý ostrov je svojim spôsobom jedinečný, mnohé z nich sú chránenými národnými parkami Thajska.

Bangkok, hlavné mesto Thajska,  nazývané ako  Krung Thep predstavuje len skrátenú  formu originálneho názvu mesta Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahinthara Yutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Mahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiya Witsanukamprasit. V slovenskom preklade Mesto anjelov, veľké mesto, večné diamantové mesto, Plodné mesto boha Indru, veľké hlavné mesto sveta s deviatimi klenotmi, šťastné mesto, oplývajúce nesmiernym Kráľovským Palácom, pripomínajúcim nebesá kde vládne znovuzrodený boh, mesto dané Indrovi a vybudované Vishnukarnom. V jednoduchosti v skrátenom tvare : Mesto anjelov.
bangkok-18Bangkok patrí medzi jedno z najrušnejších miest sveta.thailand_bangkok-660x330 Svojou populáciou predstavuje jedno z najľudnateších svetových miest a počet turistov prichádzajúcich každoročne zažiť jeho jedinečnú atmosféru z neho robí aj jedno z najnavštevovanejšich svetových metropol.  Je mestom jedinenčných kontrastov, ktoré môžete pozorovať na každom rohu. Majestátne  chrámy v kontraste s najmodernejšími mrakodrapmi dodávajú najväčšiemu thajskému mestu jedinečnú atmosféru. V Bangkogu sa nachádza viac ako 400 budhistických chrámov (v thajskom názve Wats). Okrem toho poúka stovkyklubov na zábavu a  možnosti na nakupovanie. Nachádza sa tu najväčší trh Chatuchak Weekend Market. Trhovisko predstavuje tradíciu už od osemdesiatych rokov minulého stroročia

Thajská kuchyňa je známa predovšetkým svojou, pestrosťou a najmä pikantnosťou. Niet divu že je často opisovaná ako explózia chutí a farieb.  Prevláda v nej ryža, ryžové rezance, zelenina, exotické ovocie, ryby a morské plody. Jedlo nie len vynikajúco chutí ale aj vďaka špecifickej príprave si zachováva vitamíny a je veľmi zdravé.  Gastronomické zážitky čakajú na turistov takmer všade. Malé stánky s jedlom sa nachádzajú priamo na uliciach či člnoch. Každá oblasť Thajska je špecifická aj svojou kuchyňou, pikantnosť  a pestrosť je však znakom, ktorý majú všetky spoločné

Pre thajcov  je príznačná ich pohostinnosť, tolerancia a obzvlášť dôležité je spoločenské správanie. V Thajsku sa pri stretnutí nepodávajú ruky, tak ako je tomu zvykom v európskych krjainách. Thajčania sa zvyknú zdraviť slovíčkom “wai”, pričom spoja ruky dlaňami k sebe, priložia k čelu a mierne sa uklonia. Vždy sa pozdraví najprv mladší staršiemu a ten mu rovnako odpovie. Ak Vás teda niekto pozdraví tradičným pozdravom, slušnosťou je tieto gestá zopakovať a odzdraviť.

Charakteristickým pre Thajsko je aj thajský box, pôvodom z tejto krajiny.  Tento bojový šport je známy ako aj umenie ôsmich končatín, nakoľko  sa pri boxovaní využívajú údery päsťami, lakťami,kopy nohou ale i kolenom.  Svoj pôvodom má vo výcviku thajskej armády, nakoľko teto bojové umenie vzniklo počas vojny v boji muža proti mužovi. V thajsku je tento štýl boja známy ako Muay Thai s viac ako 700 ročnou tradíciou.  Muay Thai zahŕňa vlastnosti ako poslušnosť, znalosť, odvaha, vytrvalosť, trpezlivosť, zápal, úcta a čestnosť