Obyvatelia Thajska sa vedia vo všeobecnosti radovať zo života a oslavujú veľa sviatkov vo veľkom štýle, či už súvisia s náboženstvom alebo sú spojené kráľovskou rodinou. Veľkolepé oslavy v Thajsku so sebou prináša aj príchod Thajského nového roka. 

 

Prvý január sa aj v Thajsku  považuje za oficiálny začiatok nového kalendárneho roka,  avšak  pravidelne trinásty apríl predstavuje začiatok nového roka podľa budhistického kalendára.Oslavy nového roka Songkran, pripadajúce podľa budhistického kalendára na termín 13-15 Apríl, sprevádza veľkolepý vodný festival.  Songkran znamená posun z jedného zverokruhu do druhého a ohlasuje začiatok slnečného roka. Znamená aj výročie smrti duchovného vodcu Buddhu. Dátum Songkranu bol zvolený v súvislosti s postavením slnka a hviezd.

Hlavným symbolom sviatku  je  voda. Songkran bol pôvodne náboženským sviatkom, kedy veriaci v budhistických chrámoch pre šťastie oblievali sošky Budhu. Mnohí Thajčania tento zvyk dodržiavajú aj v súčasnosti, malé svätostánky s Budhom pre polievanie  nájdeme nie len v chrámoch, ale aj vo väčších obchodných centrách či hoteloch. Voda má tiež veľký význam pre agrikultúru a Thajčania veria, že im prinesie šťastie a prosperitu. Okrem toho obyvatelia Thajska veria, že  oblievaním vodou sa očistia od všetkého zlého a do nového roku vstúpia  bez hriechov.Pre miestnych obyvateľov, ale hlavne pre  turistov je  Songkran najpopulárnejším festivalom, ktorý sa koná na území celého Thajska. Festival Songkran  sa  v súčasnosti presunul priamo aj do ulíc thajských miest.

 

Nakoľko je Thajský nový rok veľmi úzko spojený s vodou, preto sa tiež nazýva aj Vodný festival.  V skutočnosti predstavujú oslavy Thajského nového roku najväčšiu „vodnú bitku“ na svete, kde známi aj neznámi ľudia chrlia na seba vodu z vodných pištolí, hadíc, rôznych nádob.  Apríl je v Thajsku najteplejším mesiacom roku, kedy výška teploty láme teplotné rekordy,   takže okrem skvelej zábavy prináša so sebou j prijemné osvieženie počas tropických dní.

 

 

Pridajte zážitork:

You must be logged in to post a comment.