Každoročne v noci splnu počas 12. mesiaca lunárneho kalendára zažiaria Thajskom tisícky svetielok. Lampióny plávajúce po prúde rieky,  stúpajúce k nebesám či svetelné ohňostroje   vytvárajú v Thajsku jedinečnú atmosféru a ohromujúce svetelné predstavenie.  

Pre obyvateľov Thajska má vypúšťanie svetelných lampiónov veľký duchovný význam. Symbolizujú nie len prejav vďaky, ale aj odháňanie problémov a nešťastia. 

Loy  Krathong je jeden z najkrajších Thajských sviatkov . Podľa starých tradícii počas tohto sviatku ľudia vyrábajú z banánovníka loďky, tzv. „Krathongy“ ozdobené kvetinami, zvyčajne kvetom lotosu. Loďky púšťajú na vodu  so zapálenou sviečkou, vonnými tyčinkami , mincami a  svojim tajným želaním.  Obyvatelia Thajska veria, že tak odoženú všetku smolu, čo je symbolizované rozpúšťaním kvetín vo vode a budú im splnené ich tajné želania. Vypustenie svetla na vodnú hladinu pre obyvateľov predstavuje aj spôsob prejavenia vďaky a úcty bohu vody, Phra Mae Kong Ka.

 

Ulicami Thajska cítiť jedinečnú atmosféru. Výzdoba  svetielok a lampiónov smeruje ulicami od centra až k riekam a jazerám, kde ľudia vypúšťajú svoje „Krathongy“. V rovnakom čase je uctievaná aj tradícia  slávností Yi Peng, oslavovaná prevažne v severných oblastiach Thajska, predovšetým v Chiang Mai. Obyvatelia vypúšťajú  k oblohe tisícky lampiónov, ktoré sú popísane prosbami a ich želaniami.  Symbolika vypustených lampiónov je podobná oslavám Loy Kratong, keď ľudia nechávajú odletieť smolu zo svojich životov a veria, že priania vynesené k nebesám budú splnené.